Poradnik
Co robić, gdy umiera bliska osoba?
Zgon w szpitalu
Najczęściej do zgonu dochodzi w szpitalu, gdzie personel od razu przygotowuje niezbędne dokumenty (karta zgonu) i przekazuje je rodzinie zmarłego. W tym momencie rodzina powinna skontaktować się z zakładem pogrzebowym. W tym miejscu warto zaznaczyć, że szpital nie ma prawa wzywać wybranej przez siebie firmy pogrzebowej.
Zgon w placówce opiekuńczej
Jeśli nasz bliski odchodzi w placówce opiekuńczej takiej jak hospicjum czy dom opieki, zasady postępowania są takie same, jak w przypadku zgonu w szpitalu.
Zgon w domu
Gdy do śmierci dochodzi w domu w dzień, należy wezwać lekarza rodzinnego z przychodni, do której przypisany był zmarły (jeśli wcześniej nie zostało wezwane pogotowie ratunkowe w celu ratowania życia). W nocy natomiast należy wezwać pogotowie ratunkowe. Po stwierdzeniu zgonu zostanie wystawiona karta zgonu, która jest potrzebna do wystawienia aktu zgonu. Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z zakładem pogrzebowym, który odbierze ciało.
Zgon w miejscu publicznym
Jeśli do śmierci dochodzi w miejscu publicznym, należy wezwać pogotowie ratunkowe, które stwierdzi zgon oraz policję, która zajmie się ustaleniem jego okoliczności.
Niezbędne dokumenty
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania aktu zgonu?
Aby uzyskać akt zgonu, należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego z wystawioną przez lekarza kartą zgonu, dowodem tożsamości osoby zmarłej oraz z własnym dowodem tożsamości (dowodem tożsamości osoby zgłaszającej zgon).
Jakie dokumenty są potrzebne do organizacji pogrzebu?
Do zorganizowania pogrzebu niezbędny jest akt zgonu, dokument tożsamości osoby organizującej pogrzeb oraz dokument potwierdzający prawo do uzyskania zasiłku pogrzebowego w przypadku członka rodziny (gdy rodzina rozlicza koszty organizacji pogrzebu w ramach zasiłku).
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zasiłku pogrzebowego?
Aby uzyskać zasiłek pogrzebowy, potrzebny jest skrócony odpis aktu zgonu, rachunki potwierdzające koszty pogrzebu, dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo osoby zmarłej z organizatorem pogrzebu oraz zaświadczenie płatnika składek.
Jak uzyskać akt zgonu?
Po akt zgonu należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego w mieście, w którym doszło do zgonu. Ważne, aby zrobić to w ciągu 3 dni od śmierci (lub do 24 godzin w przypadku zgonu na skutek choroby zakaźnej), oraz zabrać ze sobą niezbędne dokumenty (karta zgonu, dowód tożsamości zmarłego, nasz dowód tożsamości). Po akt zgonu może zgłosić się rodzina zmarłego, osoby zamieszkałe w lokalu, w którym doszło do zgonu bądź właściciele tego lokalu oraz świadkowie zgonu.
Potrzebujesz pomocy w organizacji pogrzebu?
Przygotowanie pogrzebu obejmuje dużo kwestii organizacyjnych i wiąże się z załatwianiem wielu formalności. Gdy odchodzi bliska osoba, trudno jest skupić się na takich zadaniach, dlatego warto powierzyć je profesjonalistom, którzy zadbają o to, by każdy aspekt uroczystości był dopięty na ostatni guzik.